Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika. To on decyduje, w którym momencie z niego skorzysta i ile będzie on trwać.
Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony w okresie nie krótszym niż 21 dni przez rozpoczęciem takiego urlopu.
Urlop wychowawczy wiąże się z rodzicielstwem. Pracownik taki musi być jednak zatrudniony od co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy może trwać najdłużej 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Jeżeli z powodu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika , niezależnie od urlopu, o którym mowa powyżej, może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Urlopy wychowawcze przysługują obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Pamiętajmy jednak, że z 36-miesięcznego urlopu wychowawczego, jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica.
Jednakże jeden rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze pełnych 36 miesięcy, jeżeli:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu
Urlop wychowawczy jest bezpłatny.
W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie- za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy
Artykuł dla mnie bardzo pomocny, bo jestem na urlopie wychowawczym jako młoda mama i w firmie straszono mnie, że jak nie wrócę z niego wcześniej to mnie wywalą i znajdą kogoś innego na moje miejsce. Dobrze wiedzieć jak to wszystko wygląda od strony prawnej.
Martwię się o swoją pracę – niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży, a moja kierowniczka wszystkim się wygraża, że nie ma opcji, żeby którakolwiek z nas zostawiła ją z robotą. Boję się, że gdy się dowie, wymyśli coś i zwolni mnie dyscyplinarnie…
Doradzam udanie się do dobrego adwokata. Adwokat Chróścielewski to najbardziej znane nazwisko jeśli chodzi o prawo pracy. Najlepiej tam się udajcie jak macie problem.