Porozumienie z pracodawcą jako przejrzysty i bezkonfliktowy sposób rozwiązania umowy o pracę ma kilka zalet. Przede wszystkim w ten sposób można rozwiązać umowę o pracę w każdym czasie. Strony dotychczasowej umowy mogą swobodnie określić sposób i warunki dotyczące rozwiązania umowy o pracę. W porozumieniu można wydłużyć lub skrócić okres wypowiedzenia, w ten sposób, że strony określą termin rozwiązania obowiązującej umowy na inny niż pierwotny. Z okoliczności życiowych może wyniknąc potrzeba takiego udogodnienia, np. pojawiła się okazja by żona pracowała za granicą wspólnie z mężem, który wyjechał tam przed 5 laty, ale musi podjąć prace w nowym miejscu za 7 dni. Dodatkowym atutem tej formy jest pewna swoboda w określeniu warunków rozstania pracownika i pracodawcy. Porozumienie może wiązać się z dodatkowymi benefitami na rzecz pracownika, np. zakład pracy może zobowiązać się do udzielania 10% rabatu na zakupy w sieci swoich sklepów przez określony czas dla pracownika lub w ramach podziękowania za wieloletnią współpracę zobowiązać się do sfinansowania wycieczki. Oświadczenia woli stron nie muszą mieć specjalnej formy, jednak zwyczajowo przyjmuję się, że będzie to forma pisemna (ustne oświadczenia stron również są wystarczające – ale mogą być z tego nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości, gdy jedna strona się rozmyśli).
Konsekwencją rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest nie otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych przez okres 6 miesięcy, dlatego w naszym interesie – jako pracownika – jest takie ułożenie warunków i sposobu rozwiązania łączącej z pracodawcą umowy, by zabezpieczyć się co najmniej na ten okres czasu.
Dobre relacje z dotychczasowym pracodawcą w określonej branży na pewno nie utrudniają zdobycia kolejnej pracy w zwodzie lub na podobnym stanowisku. Walorem porozumienia z pracodawcą na zakończenie współpracy w ramach stosunku pracy jest również uzyskanie pozytywnych referencji, być może pisemne polecenie dla przyszłych pracodawców – a to jest duży atut dla pracownika na rynku wolnej konkurencji.
Zgodne oświadczenia woli (porozumienie stron) mogą być korzystne również w sytuacji, kiedy pracownik dopuścił się przewinienia pracowniczego lub popełnił przestępstwo. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy jest dla takiego pracownika bardzo korzystny, bowiem uniknie konsekwencji dyscyplinarnych i rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy (a zwolnienie w tym trybie jest negatywnie oceniane przez przyszłych pracodawców, niejako wpływa na ocenę referencji i może nieco utrudnić poszukiwanie/zdobycie pracy).
Jestem pod wrażeniem działań Pana Wawrzyńca. Poszłam do niego ze sprawą związaną ze zwolnieniem mnie z piastowanego stanowiska, a już po pierwszym piśmie przywrócono mnie do pracy. Powodem zwolnienia były podobno niedopuszczalne zachowania, a tak naprawdę ciąża. Pracodawca uciekał od odpowiedzialności. Serdecznie dziękuję za zrozumienie i wielką pomoc.
Mi to jeden nie chciał tak rozwiązać umowy, bo był zdenerwowany, że odchodzę! A ja musiałem poprzez sytuację rodzinna szukac lepszego miejsca pracy, bliżej i lepiej płatnego. Też byłem u Chróścielewskiego http://chroscielewska-chroscielewski.com/kontakt/ i zawalczyliśmy razem w sądzie. Po pierwszej rozprawie dostałem swoje świadectwo i normalne wypowiedzenie.
No wydaje mi się, że to najkorzystniejsza forma, jeśli nie oszukał nas pracodawca, ale sytuacje są różne. Może poczytajcie sobie na ten temat na tym forum http://www.dobryprawnik-lodz.pl/ , ludzie czasem bardzo ciekawe rzeczy piszą, podają przykłady z włąsnego doświadczenia, a to dziś nieczęsto się zdarza.
Tam, gdzie liczy się interes dwóch stron, tam zwykle są konflikty. Mój były szef też ma problem z wypowiedzeniem umowy, że tak powiem, „po ludzku”, ale ja się nie boję. Wiem, że w rankingu http://www.skuteczny-adwokat.com/ znajdę pomoc i zawalczę o swoje papiery. Chcę znaleźć sobie kolejną pracę, ale złe świadectwo może mi w tym przeszkodzić.
Mój pracodawca likwidował moje stanowisko w ramach obniżenia kosztów. Dał mi wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Nie chcialam takiego. Z jakiej racji?
Sprawa skończyła się w sądzie. Poszłam z tym prawnika Chróścielwskiego i wygraliśmy.
W wypowiedzeniu wyraźnie jest napisane, że chodzi o likwidacje stanowiska .
Polecam śmiało uderzać w takich sprawach. Musimy walczyć o swoje prawa.
http://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-wawrzyniec-chroscielewski/
Jeśli pracodawca mówi Ci, że się opłaca to odrazu podsyłam link do prawnika http://chroscielewska-chroscielewski.com/ Otóż w żaden sposób się to nie opłaca i nie wierzcie w to nigdy. Mecenas Chróścielewski rzeczywiście w tych sprawach bardzo dobry. Korzystałem.
Pan adwokat Chróścielewski zajmuje się prawem pracy. Zgłosiłem się do niego. Sprawa została wygrana dzięki staraniom pana mecenasa, sąd przyznał mi to odszkodowanie. Utarłem nosa mojemu pracodawcy, a to ważniejsze niż pieniądze. Pana mecenasa można polecić każdemu jako eksperta od prawa pracy.
Też tak uważam jak Tomek. Polecam usługi tego Adwokata. Facet z życiowym podejściem, konkretny bez żadnego ściemniania. Współpraca przebiegała bardzo dobrze. Wynik oczekiwany od samego początku. Bardzo wysoka jakość usług. Adw. Chróścielewski jest najlepszy z prawa pracy.
Nic dziwnego, ze wygrywa rózne rankingi
Tu macie jeden
http://www.skuteczny-adwokat.com/prawo-pracy/
Polecam zajrzeć tutaj
http://www.ofachowcach.pl/Opinie.aspx?Fachowiec=89238
Same pozytywne opinie od tylu lat.
Kancelaria Adwokacka Mecenasa Chróścielewskiego to pierwszy numer, pod który trzeba dzwonić jak się ma problem z prawem pracy.