Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
Z winy pracownika w razie :
-ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych np. jego działanie cechuje rażące niedbalstwo,
-popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
-zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku
Co może zrobić pracownik, jeżeli rozwiązano z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie?
Przysługuje mu roszczenie o :
-przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach → ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował uprzednio, nie wystarczy zaś zapewnienie mu pracy na stanowisku równorzędnym
-odszkodowanie – o odszkodowaniu orzeka sąd pracy ; przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonanie określonej pracy- w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni
Warto zaznaczyć, że pracownikowi też przysługuje prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie oświadczenie musi być złożone przez niego na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy .
Takie sytuacje mogą się każdemu zdarzyć, trzeba być na nie przygotowanym. Kiedy zna się swoje prawa, pracodawca nie może sobie pozwolić na pomiatanie pracownikiem
Meega jestem zadowolony z ich pomocy. Nawet nie spodziewałem, ze są tacy dobrzy. Wszystko załatwione modelowo.
Ten artykuł zainspirował mnie do walki o to co mi się należy! Po rozwiązaniu mojej umowy o pracę firma nie wypłaciła mi żadnego odszkodowania czy odprawy, a ja zostałem dosłownie bez niczego. Teraz wiem, że mogę walczyć o swoje 🙂 bardzo dziękuje za rzeczowy, wyczerpiujący artykuł.
Jeśli chodzi o prawo pracy to jest Pan naprawdę moim guru. Szkoda, że mieszkam daleko od Łodzi i nie jestem w stanie korzystać z Pana wsparcia prawniczego, bo sam prowadzę firmę i straciłem już mnóstwo czasu na użeranie się z marnymi adwokatami. Prowadzi Pan świetnego bloga. Pozdrawiam ciepło z Rzeszowa.
O odszkodowanie właśnie walczyliśmy z panem mecenasem Chróścielewskim, autorem tego artykułu 🙂 Sprawa nie wydawała się prosta, ale dzięki zaangażowaniu pana mecenasa udało się wszystko rozstrzygnąć na moją korzyść.
Potwierdzam, mnie tez Adw. Chróścielewski wygrał sprawę z pracodawcą. Bardzo sie cieszę, bo mina mojego byłego szefa była bezcenna.
W takiej sytuacji od razu trzeba iść do prawnika – pracodawcy myślą często, że ludzie są niedoinformowani i nie potrafią walczyć o swoje prawa.
Mogę potwierdzić, jeśli jest sprawa z zakresu prawa pracy, to tylko do pana Chróścielewskiego warto się zwrócić o pomoc! Długo szukałem adwokata, który by sie podjął mojej sprawy i dopiero on potrafił to wszystko wyprowadzić na prostą. Jeszcze raz bardzo dziękuję!