# Bez kategorii

Roszczenia z tytułu mobbingu

Mobbing należy wymienić wśród najpowszechniej występujących negatywnych zjawisk społecznych związanych z pracą i zatrudnieniem. Wielu dotkniętych tych ważkim problemem społecznym pracowników zwraca się każdego dnia o pomoc do kancelarii  adwokackich specjalizujących się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa pracy.

Pracownikowi, który padnie ofiarą działań noszących znamiona zachowania mobbingowego, przysługują roszczenia o odszkodowanie oraz o zadośćuczynienie. By jednak roszczenie takie mogło zaistnieć po stronie pracownika, musi on stać się obiektem zachowań, którego go dotyczą bądź są przeciw niemu skierowane, polegających na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujących u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujących lub mających na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zaistnienie tego rodzaju zachowań nie jest jednak samo w sobie wystarczającą przesłanką dochodzenia przez pracownika roszczeń odszkodowawczych. Możliwość bowiem przyznania pracownikowi odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu mobbingu uzależniają przepisy kodeksu pracy od spełnienia dalszych przesłanek.

Odszkodowanie z tytułu mobbingu przysługuje jedynie pracownikowi, który z powodu mobbingu rozwiązał umowę o pracę. Kodeks traktuje tu na równi wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika oraz rozwiązanie tejże umowy bez wypowiedzenia mające za podstawę ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy, który powinien aktywnie przeciwdziałać mobbingowi. Kluczowe znaczenie ma konieczność ujęcia przez pracownika w treści oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę bądź rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia przyczyny rozwiązania umowy – zachowań mobbingowych, których ofiarą padł dochodzący odszkodowania pracownik. Pominięcie tego wskazania w treści opisanego wyżej oświadczenia w zasadzie wyklucza możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Przepisy kodeksu pracy przewidują jeszcze możliwość ubiegania się o pracownika o zadośćuczynienie. Przysługuje mu ono w sytuacji, gdy zachowania mobbingowe wywołały u pracownika rozstrój zdrowia.